USG 4D – na czym polega?
- 10 stycznia 2025
- Technologie
- Czas czytania: 5 minut
Badanie USG 4D pozwala na wizualizację ruchów zarodkowych dwa tygodnie wcześniej niż standardowe badanie USG (2D)1 i zapewnia bardziej przekonujące obrazowanie niż konwencjonalne USG. USG 4D jest bardzo pomocne w ocenie płodu, ale także jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy mogą obserwować rozwój dziecka.
Kto może wykonać takie badanie USG? Tak jak w przypadku standardowych badań, USG 4D jest wykonywane w trakcie opieki nad pacjentkami w ciąży przez wyspecjalizowanych i uprawnionych do tego ginekologów, którzy odbyli odpowiednie kursy. USG 4D kiedy najlepiej zrobić takie badanie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest badanie 4D USG?
Coraz większa liczba pacjentek zastanawia się nad badaniem USG 4D. Czy warto takie badanie wykonać? Dzięki temu rozwiązaniu, obraz jest bardziej czytelny i wyraźny, co daje przyszłym rodzicom wspaniałą pamiątkę sylwetka i twarz są bardziej wyraźne, a rodzice mogą oglądać ruch dziecka w czasie rzeczywistym w formie filmu. Przede wszystkim zapewnia jednak lepszą ocenę przebiegu ciąży dla specjalisty. Badanie USG 4D pomaga ocenić jak umiejscowione jest łożysko i jaka jest ilość wód płodowych. Głowice USG wykorzystywane podczas badania mogą uwidocznić więcej detali, które będą pomocne w ocenie rozwoju płodu. Podczas prezentacji prowadzonych przez naszych inżynierów, szkolimy lekarzy z obsługi głowicy 4D oraz oprogramowania. Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami.
Na czym polega USG 4D?
Badanie USG 4D nie różni się wiele od standardowego badania 2D, z jakim spotykają się przyszłe mamy w gabinetach lekarskich. Przygotowanie oraz sam przebieg badania jest identyczny jak w przypadku standardowej wizyty z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego. Specjalista przy pomocy głowicy USG i ultrasonografu wykonuje badanie i ocenia podstawowe parametry rozwoju ciąży. Pacjentka zazwyczaj ma przed sobą podgląd wykonywanego badania na oddzielnym monitorze, a w niektórych przypadkach otrzymuje jego przebieg w postaci filmu, bądź zdjęcia. Od badania USG 2D odróżnia je dwa elementy – głowica (convex wolumetryczny) oraz wykorzystywane oprogramowanie. Podczas standardowych kursów USG, głowice 4D nie są używane, więc żeby poznać technologię i sposób jego wykonywania potrzebne są ukierunkowane warsztaty. Decydując się na zakup aparatu z tą technologią, należy uwzględnić szkolenie z tego zakresu. Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w aparat i jednocześnie chcesz poznać bardziej zaawansowane badanie USG 4D, skontaktuj się z nami.
Zastosowanie USG 4D
Zastosowanie 4D USG:
- ocena przebiegu ciąży
- wykluczenie wad wrodzonych
- ocena rozwoju płodu
- obrazowanie ruchu dziecka w czasie rzeczywistym
Zalety badania USG 4D
USG 4D, czy warto je wykonać? Dzięki badaniu 4D USG, lekarz może ocenić:
- twarz płodu w czasie rzeczywistym
- grymasy
- ruchy oddechowe
- połykanie
- poruszanie ustami
- izolowanie i mruganie oczami
- ujawnianie kierunku kończyn3
Ponadto pozwala wykluczyć:
Co więcej dla przyszłych rodziców zapewnia:
- pamiątkę – film na którym mogą obejrzeć ruch dziecka w czasie rzeczywistym
- oraz w przypadku aparatów Alpinion (np. XCUBE70), otrzymać zdjęcie płodu 3D dzięki technologii Fetus Face.
Jeżeli jesteś specjalistą i poszukujesz rozwiązań USG 4D, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci najlepsze dla Ciebie oferty.
Kiedy wykonać badanie USG 4D? W którym tygodniu robić takie badanie?
Aparaty USG najwyższej klasy (np. Alpinion) pozwalają na uwidocznienie płodu na prawie każdym etapie trwania ciąży. USG 4D kiedy najlepiej zrobić to badanie? Takie badanie może być wykonywane między 20 a 38 tygodniem. Natomiast jeżeli odpowiedzieć na częste pytanie odnośnie badania USG 4D, w którym tygodniu robić, aby efekty były jak najlepsze, to najczęściej lekarze sugerują, aby miało to miejsce między 24, a 34 tygodniem. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, kiedy powinniśmy wykonać badanie, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Podsumowanie
Badanie 4D USG pozwala na wcześniejszą diagnostykę w porównaniu ze standardowym badaniem 2D. Zyskuje na popularności nie tylko ze względu na dokładniejszą i pełniejszą analizę, którą może wykonać specjalista, ale również dzięki temu, że przyszli rodzice mogą na żywo zobaczyć ruch dziecka oraz otrzymać pamiątkę w formie zdjęcia 3D. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz może wykluczyć wady wrodzone, ocenić rozwój i przebieg ciąży. Nie różni się w znacznym stopniu od konwencjonalnego badania przy użyciu ultrasonografu. Najczęściej wykonywane jest między 24 a 34 tygodniem ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka oraz matki i zajmuje od 20 do 40 minut. Jesteś specjalistą i poszukujesz ultrasonografu z funkcją 4D USG? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, przede wszystkim rekomendujemy:
Bibilografia:
- Salihagic – Kadic A, Medic M, Kurja , et al. 4D sonography in the assessment of fetal functional neurodevelopment and behavioural paterns. Ultrasound Rev Obstet Gynecol. 2005;5:1–15.
- Dr F.D. Lebit, Professor Dr R. Vladareanu, The Role of 4D Ultrasound in the Assessment of Fetal Behaviour, Maedica (Bucur). 2011 Apr;6(2):120–127.
- Kurjak A, Pooh R, Tikvica A, et al. Assesment of Fetal Neurobehavior by 3D/4D Ultasound. Fetal Neurology. 2009:222–250.
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Integracja USG z elektroniczną dokumentacją medyczną – przyszłość diagnostyki
Placówki bardzo często archiwizują badania i przechowują takie dane, ale największa przeszkoda pojawia się w momencie, gdy wizyta była realizowana u innego specjalisty. Dlatego przyszłością diagnostyki jest t integracja USG z elektroniczną dokumentacją medyczną. Czym jest EDM – jak działa elektroniczna…
Historia ultrasonografii – od początków do współczesności
Ciężko dziś sobie wyobrazić diagnostykę medyczną bez nieinwazyjnych i nieszkodliwych badań ultrasonograficznych – USG. Historia ultrasonografii dzieje się na naszych oczach i aż trudno uwierzyć, że jeszcze 50 lat temu podobne narzędzia diagnostyczne były absolutnie niedostępne i trudne do wyobrażenia. Historia ultrasonografu to pasjonująca…
Najnowsze postępy w ultrasonografii – przegląd innowacji 2024
Ultrasonografy w 2024 roku przechodzą regularne zmiany głównie na poziomie optymalizacji oprogramowania. Aktualne postępy w ultrasonografii w dużej mirze są zasługą rozwoju software’u we współczesnej generacji urządzeń USG. Nowe technologie w ultrasonografii opierają się aktualnie na doskonałej optymalizacji trybów dopplerowskich i ulepszaniu takich funkcji…