Głowica do USG piersi – jak wybrać najlepszą?
- 23 września 2024
- Poradnik Spotmed
- Czas czytania: 5 minut
Badania ultrasonograficzne odgrywają istotną rolę w diagnostyce gruczołu sutkowego. Dokładna ocena występujących u pacjentów zmian patologicznych, zmniejsza konieczność wykonywania biopsji. Kluczowym elementem, aby postawiona diagnoza była poprawna jest dobór aparatu ultrasonograficznego i odpowiednia głowica. USG piersi można wykonać na wiele sposobów, a do tego typu badania można wykorzystać kilka rodzajów sond, które poradzą sobie z dokładnym obrazowaniem.
Badania ultrasonograficzne odgrywają istotną rolę w diagnostyce gruczołu sutkowego. Dokładna ocena występujących u pacjentów zmian patologicznych, zmniejsza konieczność wykonywania biopsji. Kluczowym elementem, aby postawiona diagnoza była poprawna jest dobór aparatu ultrasonograficznego i odpowiednia głowica. USG piersi można wykonać na wiele sposobów, a do tego typu badania można wykorzystać kilka rodzajów sond, które poradzą sobie z dokładnym obrazowaniem.
Jaką głowicę wybrać do USG piersi?
Standardowa sonda do USG piersi posiada pomiędzy 192 a 256 elementów. Warto zwrócić uwagę, aby liczba elementów plasowała się w tym zakresie, ponieważ wpływa to na jakość obrazu, a co się z tym wiąże, samego badania. Na rynku do wyboru dostępne są różne typy sond, ale nie wszystkie będą równie efektywne podczas pracy – kluczem do dobrego badania jest właściwie dobrana głowica. USG piersi wykonuje się na parę sposobów, mając to na uwadze, dokonując zakupu lub wyboru głowicy w gabinecie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- rodzaj wybranej sondy
- zakres częstotliwości
- dopasowanie głowicy do pacjenta (szersze, bądź węższe czoło głowicy)
- liczbę kryształów (elementów) piezoelektrycznych
Głowica do USG piersi – typy
Najczęstszym wyborem podczas wykonywania badań piersi jest głowica liniowa, której kształt pozwala na idealne obrazowanie na całej szerokości. Większe spektrum obrazu pozwala na dokładniejszą ocenę gruczołu sutkowego, co wpływa na jakość oraz czas badania. Natomiast w specyficznych przypadkach, sonda liniowa może spełnić swoje zadania nieco gorzej i okaże się, że lepszym rozwiązaniem jest głowica convex. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy taka sonda lepiej dopasuje się do badanego gruczołu. Powierzchnia styku głowicy i skóry, okazuje się kluczowym elementem przy wyborze głowicy i należy zwrócić uwagę, aby była ona jak największa.
Częstotliwość głowicy USG piersi
Zestawiając opinie specjalistów odnośnie częstotliwości sond używanych przy badaniu gruczołu sutkowego, najczęstszym wyborem jest zakres 5-12 Mhz. Natomiast jeśli grubość piersi jest mniejsza niż 3 cm lub badanie jest ukierunkowane na powierzchniową zmianę chorobową, lepszym rozwiązaniem jest zakres 5-17 MHz. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się częstotliwość 1-7 Mhz charakterystyczna dla głowic convexowych. Warto rozważyć większe spektrum działania głowicy, ze względu na komfort pacjentek, które mogą zgłosić się na badanie podczas menstruacji. Dyskomfort związany z uciskiem podczas badania, można zniwelować zwiększając częstotliwość pracy głowicy, oczywiście jeśli wybrana głowica do USG piersi to umożliwia.
Technologie pomocne przy badaniu USG piersi
Dobrze dobrana głowica do USG piersi nie jest jedynym elementem wspomagającym pracę lekarza. W nowoczesnych aparatach dostępne jest oprogramowanie ułatwiające analizę np. elastografia. Przy jej pomocy, możemy nie tylko wykryć zmianę patologiczną, ale także ocenić czy guz jest łagodny czy złośliwy. Najczęściej wykorzystywana jest elastografia:
- uciskowa – która polega na delikatnym ucisku sondą USG i ocena naprężenia tkanki
- fali poprzecznej – która opiera się na zasadzie siły promieniowania akustycznego
Jak wygląda badanie USG piersi?
Badanie USG piersi nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania – jedynym zaleceniem jest wykonywanie diagnostyki w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. W tym czasie ilość wody w piersiach jest najmniejsza, co umożliwia dokładniejszą analizę. Istotnym elementem wywiadu jest ustalenie stosowanych leków hormonalnych, daty ostatniej miesiączki, możliwości ciąży oraz występowania przypadków nowotworów piersi w rodzinie. Warto zaznaczyć, że podczas oceny gruczołu występuje możliwość oceny, nie tylko zmian złośliwych, ale także torbieli, brodawczaków, czy gruczolakowłókniaków. Badanie jest bezinwazyjne i powinno się je wykonywać je co 2-3 lata od 20 roku życia, jeśli nie stwierdzono zmian patologicznych. W przeciwnym wypadku lekarz wyznacza częstotliwość badań.
Podsumowanie
Podczas wyboru aparatu oraz głowicy do usg piersi należy zwrócić uwagę, aby sprzęt spełniał wszystkie wymagania do poprawnej diagnozy. Najważniejszym elementem jest maszyna USG, która wspiera sondy o wymaganych częstotliwościach i rodzajach oraz oprogramowanie pomocne podczas badania. Warto zaznaczyć, że dla dobrego badania bardzo ważna jest sama klasa sprzętu generującego obraz. Ważne jest, żeby maszyna odzwierciedlała faktyczny stan pacjenta i nie pomijała żadnych zmian chorobowych – idealnie sprawdzą się do tego badania ultrasonografy koreańskiej marki Alpinion modele X-CUBE 60 lub X-CUBE 70 ELITE. Chociaż liniowa sonda do USG piersi obsługująca częstotliwości od 5-12 MHz, sprawdzi się w większości przypadków, w niektórych sytuacjach może okazać się niewystarczająca. Przy wyborze dobrej głowicy do USG piersi warto rozważyć dobór głowicy o szerszym spektrum np. 3-19 MHz oraz głowicę convex.
Literatura:
- A.Lewicki, W.Jakubowski, „Aparaturowe podstawy badania ultrasonograficznego w skali szarości”, Przegląd urologiczny nr 2014/6 (88) http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2727
- Regina. J Hooley, Leslie M. Scoutt, Liane E. Philpotts, „Breast Ultrasonography: State of the Art”, Radiology vol. 268, No. 3
- https://onkocentrum.pl/badanie-piersi-przygotowania-i-jak-wyglada-badanie/
- https://swiatzdrowia.pl/baza-badan/usg-piersi/
- WLN, KR, FF, FIR, MNM-S, CJW, AV, YFA), and Department of Pathology (PAC), Faculty of Medicine, University of Malaya, Kuala Lumpur, Malaysia, „Shearwave Elastography Increases Diagnostic Accuracy in Characterization of Breast Lesions„, Medicine (Baltimore). 2016 Mar; 95(12)
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Leasing aparatu USG – finansowanie zakupu dla placówek medycznych
Leasing aparatów USG jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród placówek medycznych, które chcą unowocześnić swoją infrastrukturę diagnostyczną, jednocześnie minimalizując obciążenia finansowe. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty i korzyści, z jakimi wiąże się leasing aparatów USG dla gabinetów medycznych….
Certyfikat USG – jak go zdobyć i co musisz wiedzieć?
Obowiązkiem lekarza w codziennej diagnostyce ultrasonograficznej jest znajomość zasad poprawnego przeprowadzania badania. Technik, który wykonuje czynności diagnostyczne, powinien posiadać wiedzę odnośnie do obsługi aparatu USG, czy identyfikowania obrazów zmian patologicznych. Wprowadzone standardy badań są określone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, a diagnosta musi…
Wymiana aparatu USG – kiedy warto rozważyć?
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty…