Integracja USG z elektroniczną dokumentacją medyczną – przyszłość diagnostyki
- 15 listopada 2024
- Technologie
- Czas czytania: 5 minut
Analiza postępu choroby może być w dużym stopniu ułatwiona w momencie, gdy lekarz dysponuje historią wykrytych zmian. Problem występuje wtedy, gdy pacjent podczas wizyty nie posiada opisu, czy zdjęć z poprzednich wizyt.
Placówki bardzo często archiwizują badania i przechowują takie dane, ale największa przeszkoda pojawia się w momencie, gdy wizyta była realizowana u innego specjalisty. Dlatego przyszłością diagnostyki jest t integracja USG z elektroniczną dokumentacją medyczną.
Czym jest EDM – jak działa elektroniczna dokumentacja medyczna
EDM (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) zastępuje tradycyjne, papierowe karty pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz wprowadzający dane oraz osoby uprawnione mają wgląd do historii leczenia przy użyciu smartfona lub komputera z dostępem do internetu. Pacjent może nadać dostęp dowolnej osobie na swoim Koncie Pacjenta. Dokładny opis, w jaki sposób można to zrobić znajduje się na oficjalnej stronie rządowej. Każdy lekarz oraz gabinet ma obowiązek prowadzenia ewidencji i raportowania zdarzeń medycznych.
Do tej grupy zaliczamy m.in.:
- pobyty w szpitalu
- konsultacje lekarskie (również prywatne)
- badania laboratoryjne lub diagnostyczne
- szczepienia
- świadczenia profilaktyczne
- objęcie opieką koordynowaną
- leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć
Korzyści integracji USG z elektroniczną dokumentacją medyczną
Ocena postępu rozwoju zmian jest kluczowa w diagnostyce ultrasonograficznej. Pacjent, który stawia się na cykliczne badania kontrolne, nie zawsze posiada ze sobą historię choroby, a czasami poprzednia wizyta była realizowana w innej placówce w związku z czym lekarz nie ma dostępu do archiwum. Integracja usg z EDM może okazać się kluczowa, gdy chcemy poprawnie oceniać zmiany patologiczne i analizować obrazy zapisane podczas diagnozy ze stanem obecnym. Obrazy USG, które zostaną zapisane na koncie pacjenta, po sześciu miesiącach, na badaniu kontrolnym będą pomocne w ocenie rozwoju choroby.
Korzyści dla specjalistów
Pacjent, który trafia z innego gabinetu specjalistycznego, na swoim koncie pacjenta posiada cały opis choroby. Dzięki dołączaniu do wirtualnej karty informacji takich jak poprzednie zdjęcia USG, lekarz prowadzący może w łatwy sposób określić, gdzie znajduje się zmiana patologiczna oraz czy występuje regresja lub rozwój choroby. Dostęp do tych danych w znaczący sposób ułatwi pracę lekarza, który posiada historię leczenia pacjenta i dzięki temu może diagnozować pacjenta w bardziej skuteczny sposób. Skrupulatne kumulowanie danych pacjenta w jednym katalogu to kolejny atut, zwiększający konkurencyjność placówki.
Korzyści dla pacjentów
Każdy pacjent, który wraca z wizyty lekarskiej otrzymuje opis badania, który w przyszłości jest podstawą do oceny przebiegu choroby. Gdy liczba badań i ilość specjalizacji do których uczęszcza pacjent stale się zwiększa, pojawia się kłopot z narastającą ilością dokumentów. Nie jest to komfortowa sytuacja, aby na każde badanie przynosić teczkę z dokumentacją medyczną. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest elektroniczna dokumentacja medyczna, która w znaczącym stopniu niweluje ten problem. Pacjent nie musi martwić się o opisy poprzednich badań, ponieważ zawsze ma do nich dostęp.
Wyzwania stojące przed integracją aparatów USG z EDM
Problemy, które mogą napotkać gabinety lekarskie podczas wdrażania takiego rozwiązania, są to: przestarzały sprzęt lub brak wyposażenia oprogramowania DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). Leciwe aparaty mogą napotkać przeszkodę w wymianie obrazów z systemem komputerowym. W takiej sytuacji integracja USG z EDM może być niemożliwa. Rozwiązaniem może być wykupienie licencji do przesyłu danych lub wymiana aparatu na nowszy model, który umożliwi ten proces. Dobrym wyborem są aparaty Alpinion z serii XCUBE.
Przyszłość integracji USG z elektroniczną dokumentacją medyczną
Rozwój technologii sprawia, że tradycyjne metody zastępują nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Integracja USG z elektroniczną dokumentacją medyczną może być w przyszłości nieunikniona. Jeśli ten proces zostanie wdrożony wcześniej, pacjent czy specjalista będzie miał więcej czasu na zapoznanie się z tym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy lekarze zostaną zobligowani do stosowania integracji, czasu na poznanie nowej technologii będzie mniej, a im wcześniej rozpocznie się wdrażanie procesu, tym łatwiej będzie z niego korzystać w przyszłości.
Podsumowanie
Integracja USG z EDM może przynieść wiele korzyści zarówno dla pacjenta jak i specjalisty. Nieuchronny rozwój technologii wymusza wdrażanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, które zastępują tradycyjne, przestarzałe metody. Zdarzenia medyczne są już rejestrowane w systemie EDM i kwestią czasu może być wprowadzenie opisu badań USG do tego rozwiązania. Jeśli chcemy wdrożyć takie rozwiązanie już teraz, należy sprawdzić, czy nasz sprzęt jest wyposażony w oprogramowanie do przesyłu obrazów. Jeśli nie jest, należy rozważyć wymianę aparatu na nowszy, który taki system posiada. Im szybciej taki proces zostanie wdrożony, tym więcej czasu zyskamy na naukę. Doskonałym rozwiązaniem, aby proces wymiany danych przebiegał sprawnie jest wybór aparatów z serii E-CUBE lub XCUBE.
Przykładowe modele, które ułatwią integrację USG z elektroniczną dokumentacją medyczną to następujące aparaty Alpiniona (klinięcie w nazwę przeniesie Państwa na stronę produktu):
Bibliografia:
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Najnowsze postępy w ultrasonografii – przegląd innowacji 2024
Ultrasonografy w 2024 roku przechodzą regularne zmiany głównie na poziomie optymalizacji oprogramowania. Aktualne postępy w ultrasonografii w dużej mirze są zasługą rozwoju software’u we współczesnej generacji urządzeń USG. Nowe technologie w ultrasonografii opierają się aktualnie na doskonałej optymalizacji trybów dopplerowskich i ulepszaniu takich funkcji…
Historia ultrasonografii – od początków do współczesności
Ciężko dziś sobie wyobrazić diagnostykę medyczną bez nieinwazyjnych i nieszkodliwych badań ultrasonograficznych – USG. Historia ultrasonografii dzieje się na naszych oczach i aż trudno uwierzyć, że jeszcze 50 lat temu podobne narzędzia diagnostyczne były absolutnie niedostępne i trudne do wyobrażenia. Historia ultrasonografu to pasjonująca…