Higiena i konserwacja aparatu USG – najlepsze praktyki
- 26 listopada 2024
- Poradnik Spotmed
- Czas czytania: 5 minut
Aparaty ultrasonograficzne są nieocenionymi oraz jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w diagnostyce medycznej. Aby zapewnić ich długą i bezpieczną pracę, dokładność badań oraz bezpieczeństwo pacjentów, konieczna jest odpowiednia higiena aparatu USG. Oczywiście, równie ważna jest konserwacja USG. W tym artykule przedstawiamy najlepsze praktyki dotyczące przygotowania sprzętu do badania, czyszczenia i dezynfekcji aparatu USG oraz głowic, a także prawidłowego przechowywania urządzenia. Innymi słowy, można powiedzieć, że skrupulatna higiena USG i odpowiednia konserwacja USG to podstawa długowieczności tych maszyn.
Przygotowanie sprzętu do badania
Konserwacja aparatu USG zaczyna się już na etapie przygotowań do badania. Przed każdym badaniem USG należy upewnić się, że sprzęt jest gotowy do pracy. Poniżej przypominamy kilka podpunktów, które warto wykonać:
1. Sprawdzenie stanu technicznego – upewnij się, że aparat działa prawidłowo, na przykład nie ma problemów z wyświetlanym obrazem lub drukarką.
2. Ustawienie odpowiednich parametrów – przed przystąpieniem do badania, odpowiednio dobierz ustawienia aparatu (np. rodzaj głowicy, preset, częstotliwość, wzmocnienie).
3. Przygotowanie materiałów – upewnij się, że masz dostęp do odpowiedniego żelu do USG, ręczników papierowych oraz środków do dezynfekcji głowic. We właściwe artykuły wspierające higienę aparatu USG możesz zaopatrzyć się na www.mojeusg.pl – w sklepie internetowym spotmedu.
Czyszczenie aparatu USG – jak zrobić to poprawnie?
Właściwa i regularna higiena aparatu USG jest niezbędna do utrzymania w pełni działającego aparatu. Warto zastosować następujące zasady:
1.Higiena USG – zewnętrzne elementy:
– zewnętrzne części aparatu można przetrzeć miękką, niepylącą ściereczką (np. z mikrofibry). W razie potrzeby można minimalnie nasączyć ściereczkę wodą lub na przykład płynem do mycia szyb. Należy unikać zbyt mokrej ściereczki, by nie wprowadzić wilgoci do wnętrza urządzenia. Należy także unikać agresywnych środków chemicznych, które zawierają na przykład alkohol czy rozpuszczalnik, może to powodować uszkodzenie powierzchni aparatu.
2. Higiena USG – delikatne części:
– Do czyszczenie ekranów lub paneli dotykowych najlepiej używać specjalnych ściereczek do ekranów LCD, aby uniknąć zarysowań. Pamiętaj o regularnym usuwaniu odcisków palców.
3. Higiena USG – głowice:
– Bezalkoholowe chusteczki do dezynfekcji CLEANISEPT WIPES to bezpieczeństwo pacjenta i gwarancja długiej żywotności głowic USG. Kup na www.mojeusg.pl.
Dezynfekcja USG – co należy wiedzieć?
Higiena aparatu USG jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście ochrony zdrowia pacjentów i personelu medycznego. Aparat USG powinien być dezynfekowany po każdym badaniu, zwłaszcza w placówkach medycznych, gdzie pacjenci są narażeni na ryzyko infekcji. Należy wybierać środki, które są zatwierdzone przez producenta i nie zawierają środków powierzchniowo agresywnych na przykład rozpuszczalnika czy alkoholu.
Czyszczenie głowicy USG
Po każdym badaniu należy dokładnie usunąć wszelkie pozostałości żelu, stosując do tego celu miękką, wilgotną ściereczkę lub jednorazowe chusteczki. Należy unikać szorstkich gąbek, szczotek i materiałów, które mogą zarysować soczewkę lub powierzchnię głowicy.
Dezynfekcja głowicy USG
Dezynfekcja głowicy USG jest niezbędna po każdym badaniu, aby nie narazić kolejnego pacjenta na przeniesienie patogenów. Do tego celu warto używać specjalnych chusteczek przeznaczonych do dezynfekcji głowic USG zatwierdzonych przez producenta. Ważne jest, aby w takich chusteczkach nie było alkoholu lub czynników żrących, agresywnych, które mogłyby uszkodzić soczewkę lub obudowę sondy.
Przechowywanie głowic USG
Głowice USG powinny być zawsze osadzone w specjalnych uchwytach, w które wyposażony jest każdy aparat USG. Uchwyty te są skonstruowane w taki sposób, aby sonda mogła spoczywać w nich bez ryzyka wypadnięcia. Zawsze należy upewnić się, że głowice spoczywają w sposób bezpieczny oraz nie ma ryzyka, że przypadkowo można sondę z aparatu zrzucić. Nieużywane głowice powinny znajdować się w pudełkach, w których zostały przywiezione. Dzięki takiemu zabiegowi sonda nie zabrudzi się oraz minimalizujemy ryzyko, że sonda zostanie uderzona lub zrzucona z aparatu.
Serwis USG
Regularne serwisowanie aparatu USG jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania i długowieczności. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnie przeglądów technicznych przez autoryzowany serwis producenta. Zaleca się wykonywać takie przeglądy raz do roku, jednak w przypadku gdy w gabinecie panuje duże zakurzenie warto rozważyć wykonywanie przeglądów nawet i dwa razy w roku. Nadmiar kurzu w aparacie może powodować przegrzewanie się urządzenia, a co za tym idzie, spowolnić lub całkowicie uniemożliwić jego działanie. W razie awarii lub problemów ze sprzętem należy zwrócić się do autoryzowanego serwisu po pomoc.
Podsumowanie
Odpowiednia higiena USG, dezynfekcja i konserwacja aparatu USG nie tylko wpływają na jakość przeprowadzanych badań, ale także chronią zdrowie pacjentów, personelu medycznego oraz zapewniają jego niezawodność przez długie lata. W razie pytań lub chęci umówienia się z nami na przegląd techniczny Twojego sprzętu, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi wyspecjalizowanymi serwisantami.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/covid19/ekspertcovid2019/235790,w-jaki-sposob-nalezy-dezynfekowac-glowice-aparatu-usg-i-inne-jego-czesci-w-sytuacji-pandemii-covid-19
- https://www.schumacher-online.com/de/product/details/100041-CLEANISEPT-WIPES-FORTE-MAXI
- https://www.ecri.org/emailresources/health%20devices/recommendations-for-disinfecting-ultrasound-transducers.pdf
Podziel się na social media:
Zobacz inne wpisy z tej kategorii
Certyfikat USG – jak go zdobyć i co musisz wiedzieć?
Obowiązkiem lekarza w codziennej diagnostyce ultrasonograficznej jest znajomość zasad poprawnego przeprowadzania badania. Technik, który wykonuje czynności diagnostyczne, powinien posiadać wiedzę odnośnie do obsługi aparatu USG, czy identyfikowania obrazów zmian patologicznych. Wprowadzone standardy badań są określone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, a diagnosta musi…
Wymiana aparatu USG – kiedy warto rozważyć?
Wymiana ultrasonografu jest opcją, którą warto przemyśleć szczególnie wtedy, gdy posiadany aparat zaczyna tracić swoje pierwotne walory obrazowe – mierzymy się z niedostatkiem szczegółów w obrazie 2D, źle filtrującym dopplerem, szumami, niechcianymi artefaktami lub bardzo słabą responsywnością na gesty…
Leasing aparatu USG – finansowanie zakupu dla placówek medycznych
Leasing aparatów USG jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród placówek medycznych, które chcą unowocześnić swoją infrastrukturę diagnostyczną, jednocześnie minimalizując obciążenia finansowe. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty i korzyści, z jakimi wiąże się leasing aparatów USG dla gabinetów medycznych….